داخلی
سه شنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۴۳
مردم امسال عید کمتر پرتقال بخورند
Share/Save/Bookmark
رئیس اتحادیه میوه و تره بار گفت: اگر مردم طبق شب عید سال های قبل پرتقال بخرند حدود ۱۲۰ هزار تن پرتقال نیاز داریم، اما به مردم توصیه می کنیم که امسال پرتقال را از سبد میوه های اصلی پذیرایی عید خارج کنند تا نیازی به واردات این میوه نباشد.
به گزارش خدمت؛ مهاجران رئیس اتحادیه میوه و تره بار با اشاره به اینکه امسال برای نخستین بار در اوایل آذر برفی بی‌سابقه در شمال کشور بارید، گفت: با توجه به این‌که تولید ما از مصرف بیشتر است اگر این اتفاق نمی‌افتاد الان می‌توانستیم صادر کنیم.

مهاجران ادامه داد: البته با کشورهایی مانند ترکیه نمی‌توانیم رقابت کنیم؛ زیرا قیمت تمام شده آن‌ها بسیار پایین‌تر از ماست.

وی با بیان این‌که تولیدات ما از نظر کیفیت و طعم در جهان بی‌نظیر است، افزود: باید چاره‌ای در این زمینه اندیشه کنیم.

مهاجران با اشاره به این‌که امسال حدود 2 میلیون و 400 هزار تن پرتقال در شرق مازندران تولید شد، گفت: حتی یک کیلوگرم از این محصولات به انبار نرفته و آنچه هم که ذخیره شد، کم‌آب است.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار افزود: در غرب مازندران هم 800 هزار تن پرتقال تولید شد که نیمی از آن‌ها قابل استفاده است که نگه داشته‌اند تا شب عید به بازار عرضه کنند.

مهاجران با اشاره به واردات پرتقال از سوی دولت، گفت: اگر وارد نمی‌کردیم، خیلی بهتر بود؛ اما فشارها برای واردات بسیار زیاد بود.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار، با بیان این‌که قاچاق در مرزهای ما بیداد می‌کند، افزود: برخی میوه‌ها مانند گیلاس، انگور شلیل و زرد آلو، با هزینه گران به بازار ایران وارد می‌شود که اصلا ضرورتی ندارد و باید جلوی قاچاق را بگیریم.

وی اضافه کرد: در جنوب هم پرتقال کافی در سردخانه وجود ندارد؛ به همین علت دولت وارد کرد.

مهاجران گفت: اگر مردم طبق شب عید سال‌های قبل پرتقال بخرند، حدود 120 هزار تن پرتقال از 25 اسفند تا 15 فروردین نیاز داریم؛ اما به مردم توصیه می‌کنیم که امسال پرتقال را از سبد میوه های اصلی پذیرایی عید خارج کنند تا نیازی به واردات این میوه نباشد.

رئیس اتحادیه میوه و تره بار ادامه داد: اتحادیه‌ها و بارفروشان، آمادگی دارند که پرتقال را به قیمت سه هزار و 500 تومان به‌دست مصرف کننده برسانند.
مردم امسال عید کمتر پرتقال بخورند