داخلی
شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۴۳
تاکید امام علی(ع) بر دوری از غرور در هنگام فراوانی نعمت‌ها
Share/Save/Bookmark
امام علی(ع) فرمودند: باید نعمتى که خدا به بنده ارزانى مى‌دارد، سبب فزونى نزدیکى او به بندگان و توجه و مهربانیش به برادرانش گردد.
به گزارش خدمت؛ امام علی(ع) در نامه 50 کتاب شریف نهج البلاغه به فرماندهان سپاه خود می‌فرمایند: شایسته است که والى اگر مالى به دستش افتاد یا به نعمتى مخصوص گردید، نسبت به افراد رعیتش دگرگون نشود؛ بلکه نعمتى که خدا به او ارزانى مى‌دارد، سبب فزونى نزدیکى او به بندگان و توجه و مهربانیش به برادرانش گردد.

همچنین امام(ع) در مورد مسؤلیت‌های نظامیان نسبت به جامعه می‌فرمایند: بدانید، حقى که شما بر عهده من دارید، این است که چیزى را از شما مخفى ندارم، جز اسرار جنگ را و کارى را بى‌مشورت شما نکنم، جز اجراى حکم خدا را. و حقى را که از آن شماست از موعد خود به تأخیر نیفکنم و تا به انجامش نرسانم از پاى ننشینم و حق شما را به تساوى دهم. چون چنین کردم، بر خداست که نعمت خود بر شما عنایت کند و بر شماست که از من فرمان ببرید و اگر شما را فرا خواندم، درنگ روا ندارید و در انجام دادن کارى که صلاح شما را در آن مى‌‌دانم، قصور مورزید و در راه حق خود را به سختی‌ها افکنید.

امام علی(ع) در این‌باره ادامه می‌دهند: اگر در آنچه می‌گویم خلاف روا دارید، هیچ‌کس در نزد من، خوارتر و بى‌ارج‌تر از آن‌که سر بر تافته و به راه کج رفته است، نخواهد بود. من او را سخت عقوبت خواهم کرد و او را از عقوبت من رهایى نیست. پس این فرمان را از هر که بر شما امیر است بپذیرید و در آنچه خداوند کارهایتان را بدان به صلاح مى‌آورد، از ایشان فرمان برید.

منبع: افکار
تاکید امام علی(ع) بر دوری از غرور در هنگام فراوانی نعمت‌ها