داخلی
چهارشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۰۶
خواص کندس و ولیک؛ دو میوه شگفت انگیز جنگلی در مازندران + عکس
Share/Save/Bookmark
۱ نظر
کندس و ولیک دو میوه شگفت انگیز جنگلی در مازندران هستند که همه ساله در فصل پائیز برداشت می‌شوند.
به گزارش خدمت؛ کندس و ولیک از میوه‌های درختان خودروی جنگل‌های دامنه جنوبی البرز هستند که در اوایل پائیز برداشت می‌شوند. این میوه‌ها در مناطق استپی می‌رویند.

کندس
میوه کندس از حدود 3 هزار سال پیش در جنوب دریای خزر و در مناطق گیلان و مازندران می‌روئید.

کندس میوه‌ای سخت و اسیدی است و دو گونه وحشی و معمولی دارد که گیاه شناسان منشا آن را در ایران و درمازندران می‌دانند. "کندس وحشی" میوه‌ای به قطر 2 و نیم سانتی‌متر و دارای درختی پا کوتاه و پهن برگ است. برگ درخت آن پیش از خزان قرمز می‌شود و این میوه توسط زنبورها بارور می‌گردد.

کندس را تا خوب نرسیده می‌چینند و در انبار نگهداری می‌کنند تا برسد. البته کندس را هم به‌صورت شور و هم به‌صورت ترشی مصرف می‌کنند. برگ و میوه و دانه کندس برای مبتلایان به ترشی معده بسیار مفید است و درد دهان و گلو را می‌توان با جوشانده برگ آن درمان کرد. برگ کندس بند آورنده خون هم هست و برای آبسه مناسب است، دانه آن هم حاوی اسید هیدرو سیاتیک است.ولیک
نام‌های آن در طب سنتی، خفچه، عوسج، ملاویل، مرخ، ولک، بلک، ملاولیک و اسامی محلی آن قوش یمیشی، قره گیله، یمیشان، من برو، سیاه ولیک، کوت کوتی، سیاه کوت کوتی و کوچ است.

سیاه ولیک خوردنی است و سرخ ولیک خواص دارویی دارد. ولیک حاوی اکسالیک اسید است و ساقه‌های جوان آن حاوی گلوکوید و عامل تلخ کننده آن کراتگین است.

میوه آن حاوی سیتریک اسید، کراتگوس اسید و روغن چرب و ضد گلوکز و فروکتوز است و در هسته آن ماده آمیگرالین و امولین وجود دارد. ماده کراتگوس لاکتون که در هسته آن وجود دارد، مفرح قلبی است.

ریشه خشک شده این میوه برطرف کننده نارحتی گوارشی و اسهال و مقوی معده است. همچنین دانشمندان ثابت کردند که از پوست درخت ولیک به‌عنوان تب‌بر استفاده می‌شود.

دم کرده گل ولیک و یا گرد گل خشک شده آن، به مقدار 5 تا 8 گرم در روز، برای رفع ضعف قلب و ورم آئورت و اختلالات عصبی بسیار مفید است. البته این میوه برای بانوان باردار کمتر توصیه می‌شود.

یادآور می‌شود که قطره کراتاگوس که پائین آورنده فشار خون است و پودر اوئاکرات و انواع کپسول و قطره، داروهای صنعتی است که از میوه ولیک تهیه شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران
۱۳۹۶-۰۳-۲۶ ۱۳:۳۰:۲۵
علی
ولیک نبین چه ریزه،،بشکن ببین چه تیزه
،ولیک به این ریزیو این همه خواص،
خواص کندس و ولیک؛ دو میوه شگفت انگیز جنگلی در مازندران + عکس