داخلی
جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۴۵
امکان وقوع زلزله مهیب در آمریکا
Share/Save/Bookmark
گسل زمین در زیر شهر سانتا باربارا واقع در جنوب ایالت کالیفرنیا آمریکا باعث وقوع زمین لرزه در این کشور می‌شود.
به گزارش خدمت؛ خبرگزاری اسپوتنیک گزارش داد: ممکن است گسل زمین در زیر شهر سانتا باربارا، واقع در جنوب ایالت کالیفرنیا آمریکا باعث وقوع زمین لرزه در این کشور شود.

این پیش‌بینی در مقاله دانشمندان آمریکایی در مجله Geophysical Research Letters صورت گرفته که خلاصه آن در نشریه Gizmodo به چاپ رسیده است.

گسل ونتورا صد کیلومتر امتداد دارد. این گسل از غرب شهر ونتورا آغاز شده و از زیر شهرهای سانتا باربارا و گولیتا و همچنین از کف اقیانوس آرام عبور می‌کند.

زمین‌شناسان تا سال‌های 80 میلادی فکر می‌کردند گسل ونتورا فعال نیست؛ اما معلومات جدید نشان داد که این گسل می‌تواند زمین لرزه‌های مخربی را به وجود آورد.

دانشمندان برای تعیین شکل دقیق گسل با در نظر داشتن ساختار تکتونیک تخته سنگ‌ها و همچنین اطلاعات مربوط به لرزه نگاری منطقه به مدل سازی رایانه ای آن پرداختند و معلوم شد گسل ونتورا به شکل نردبان است و بیشتر از آنچه در سابق فکر می کردند به سطح زمین نزدیک است.

این به معنای آن است که گسل ونتورا می‌تواند منبع زلزله‌ای به شدت هشت درجه ریشتر شود و چون بخشی از آن در عمق اقیانوس قرار دارد ممکن زلزه احتمالی همراه با سونامی باشد.

منبع: میزان
امکان وقوع زلزله مهیب در آمریکا