داخلی
جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۸
ماکرون: دیگر لزومی برای کناره‌گیری بشار اسد از قدرت وجود ندارد
Share/Save/Bookmark
رئیس‌جمهور فرانسه در کنفرانس خبری مشترک با رئیس‌جمهور آمریکا در پاریس گفت که کشورش دیگر کناره‌گیری رئیس‌جمهور سوریه از قدرت را پیش‌شرط حل بحران این کشور نمی‌داند.
به گزارش خدمت؛ «امانوئل ماکرون»، رئیس‌جمهور فرانسه در کنفرانس خبری کاخ الیزه با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا گفت که کشورش دیگر خواستار کناره‌گیری «بشار اسد»، رئیس‌جمهوری سوریه از قدرت نیست.

بر اساس آنچه روی وب‌سایت کاخ سفید قرار گرفته وی در پاسخ به سوالی درباره رویکرد پاریس در قبال بشار اسد گفت: «درباره سوال شما در مورد بشار الاسد، که سوال مهمی است، اجازه بدهید ساده صحبت کنم. در واقع ما رویکرد جدیدی در سوریه داریم، چون به دنبال برخی نتایج هستیم و می‌خواهیم با شریکانمان از جمله ایالات متحده، همکاری نزدیکی داشته باشیم.»

ماکرون اضافه کرد: «ما یک هدف اصلی داریم که ریشه‌کن کردن تروریسم است. فرقی نمی‌کند که آن‌ها چه کسانی هستند، ما می‌خواهیم یک راه حل سیاسی جامع و بادوام داشته باشیم. در چنین بستری، من الزامی برای کناره‌گیری بشار اسد قائل نیستم. این دیگر پیش‌شرط فرانسه، برای کار درباره این موضوع نیست، چون می‌توانم به شما بگویم که ما هفت سال در دمشق سفارت نداشته‌ایم و هنوز هم به راه حل نرسیده‌ایم.»

فرانسه در کنار آمریکا و سایر کشورهای غربی از زمان آغاز ناآرامی‌های سوریه در سال 2011، همواره خواستار کناره‌گیری بشار اسد از قدرت به‌عنوان یکی از پیش‌شرط‌های رسیدن به راه حل در سوریه شده بود. تأکید ایران و روسیه بر نقش مردم سوریه در تعیین سرنوشت خودشان همواره با انتقادات تند این کشورها همراه می‌شد.

دونالد ترامپ هم پیش از این چندین‌بار با تأکید بر این‌که الویت آمریکا در سوریه شکست داعش است، از دستور کار دولت قبلی این کشور برای عزل بشار اسد عقب‌نشینی کرده است.

منبع:‌ تسنیم
ماکرون: دیگر لزومی برای کناره‌گیری بشار اسد از قدرت وجود ندارد