داخلی
دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۶
چشمان نگران 13 میلیون کارگر ایرانی به دستمزد ۹۶
Share/Save/Bookmark
نشست پایانی شورای عالی کار، با هدف تعیین دستمزد سال 96 بیش از 13 میلیون کارگر ایرانی، با حضور وزاری صنعت، اقتصاد و کار و سایر شرکای اجتماعی روز سه‌شنبه در وزارت کار برگزار می‌شود.
به گزارش خدمت؛ تعیین دستمزد بیش از ۱۳ میلیون کارگر ایرانی برای سال ۹۶ طبق سنت سال‌های گذشته، به روزهای پایانی سال موکول شده و امسال هم روند تعیین مزد با چانه‌زنی میان شرکای اجتماعی پیش می‌رود.

بر اساس این گزارش، طبق آخرین اطلاعات کسب شده از راهروهای وزارت کار، نشست پایانی و نهایی شورای عالی کار در سال ۹۵، با هدف تعیین دستمزد سال آینده کارگران، روز سه‌شنبه برگزار خواهد شد.

بر اساس این گزارش، ‌ در این نشست، علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت و نمایندگان رسمی کارگری و کارفرمایی عضو شورای عالی کار حضور خواهند داشت.

پیش از این، نمایندگان کارگری و کارفرمایی در توافقی، رقم ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان را برای تامین سبد معیشت به اجماع رسیده بودند، اما در تعیین دستمزد سال آینده این سبد و دست‌یابی به آن، با توجه به شرایط فعلی اقتصاد غیر ممکن است.

با این‌حال نمایندگان کارگری معتقدند که باید راهکاری به رای گذاشته شود تا در طول سال‌های آینده، کاهش قدرت خرید کارگران در یک فرآیند زمانی جبران شود.

دولت، افزایش دستمزد سال ۹۶ را در شورای‌عالی کار در محدوده ۱۰ درصد اعلام کرده است؛ اما نمایندگان کارگری، رقم بیشتری را برای دستمزد سال آینده پیشنهاد داده‌اند و علاوه بر آن، برای جبران قدرت خرید و توقف روند نزولی نسبت دستمزد با هزینه‌های جامعه، رقمی را در بسته مزدی پیشنهاد داده‌اند.

نشست نهایی شورای‌عالی کار، از ساعت ۵ بعد از ظهر روز سه‌شنبه، با حضور اعضا آغاز و به احتمال زیاد تا آخرین ساعات شب ادامه خواهد داشت.

پیش از این، حسن روحانی، رئیس جمهوری، درباره افزایش ۱۰ درصدی دستمزد سال آینده گفته بود که این رقم، با توجه به اوضاع اقتصادی، دردی از سختی‌های معیشتی کارگران دوا نمی‌کند.

منبع: مشرق
چشمان نگران 13 میلیون کارگر ایرانی به دستمزد ۹۶