داخلی
چهارشنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۱
گفتگوی تلفنی ترامپ و پادشاه اردن درباره بحران‌های منطقه
Share/Save/Bookmark
رئیس‌جمهوری آمریکا طی تماسی تلفنی با پادشاه اردن، با وی درباره بحران‌های حاکم بر منطقه خاورمیانه و ایجاد راه‌حل‌هایی سیاسی برای این بحران‌ها، گفتگو کرد.
به گزارش خدمت؛ «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا و «عبدالله دوم» پادشاه اردن، روز سه‌شنبه تحولات منطقه خاورمیانه و راه‌های ایجاد «راهکارهای سیاسی» برای حل و فصل بحران‌ها در منطقه را بررسی کردند.

دیوان پادشاهی اردن در بیانیه‌ای اعلام کرد که عبدالله دوم و ترامپ، طی گفت‌وگویی تلفنی «همکاری و شراکت استراتژیک بین دو کشور دوست و نیز تحولات منطقه خاورمیانه» را مورد بحث و بررسی قرار دادند.

ترامپ و ملک عبدالله درباره «تلاش‌های صورت گرفته برای دستیابی به راه‌حل‌های سیاسی برای بحران‌های منطقه و نیز تلاش‌ها برای مبارزه با تروریسم» سخن گفتند.

این گفتگوی تلفنی، چند روز قبل از سفر برنامه‌ریزی شده رئیس‌جمهوری آمریکا به عربستان سعودی انجام می‌شود.

ریاض سفر ترامپ را گامی «تاریخی» می‌خواند که می‌تواند به تحقق «شراکت» میان آمریکا و کشورهای عربی و اسلامی منتهی شود.

ترامپ، شنبه آینده در نخستین مقصد سفر خارجی خود از زمان ریاست‌جمهوری‌اش، عازم عربستان خواهد شد. وی در «نشست سران عربی- اسلامی- آمریکایی» و نیز در نشستی با رهبران 6 کشور عربی حوزه خلیج‌فارس حاضر خواهد شد. رئیس‌جمهوری آمریکا همچنین دیدار جداگانه‌ای با «سلمان بن‌عبدالعزیز» پادشاه عربستان سعودی خواهد داشت.

پادشاه اردن نیز از مدعوین به مشارکت در نشست عربی- اسلامی- آمریکایی، در ریاض است.

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص»، سه‌شنبه به نقل از کاخ سفید اعلام کرده بود که دونالد ترامپ، امروز با پادشاه اردن تماس تلفنی برقرار خواهد کرد.

با وجود آن‌که کاخ سفید رد کرده که رئیس‌جمهوری آمریکا اطلاعات فوق‌العاده محرمانه را به مقام‌های روسی فاش نکرده است، ولی رسانه‌های آمریکایی و کارشناسان می‌گوید بین تماس تلفنی ترامپ با ملک عبدالله و این افشاگری رابطه‌ای وجود دارد. ترامپ با این افشاگری منبع اطلاعاتی درباره داعش را در معرض خطر قرار داده است.

اردن شریک ارشد در ائتلاف تحت رهبری آمریکا علیه داعش در عراق و سوریه است.

روزنامه «واشنگتن‌پست» نوشت که ترامپ جزئیات مربوط به تهدید تروریستی داعش مرتبط با استفاده از لپ‌تاپ‌ها در هواپیما را با «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه و «سرگئی کیسلیاک» سفیر روسیه در آمریکا مطرح کرده است.

منبع: تسنیم
گفتگوی تلفنی ترامپ و پادشاه اردن درباره بحران‌های منطقه