داخلی
سه شنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۵
دستگیر اخاذان حرفه‌ای سایبری
Share/Save/Bookmark
رئیس پلیس فتا استان خوزستان، از رسیدگی به پرونده‌ای خبر داد که در آن افرادی ناشناس اقدام به تهدید واخاذی از شاکی به مبلغ صدوپنجاه میلیون ریال نموده بود.
به گزارش خدمت؛ سرهنگ حسنوند گفت‌: چندی پیش شخصی با دردست داشتن مرجوعه قضایی به این پلیس مراجعه و بیان داشت که اخیرا افرادی ناشناس با بنده تماس گرفته و تهدید به انتشار فیلم و عکس خصوصی و درخواست پرداخت مبلغ صدوپنجاه میلیون ریال نموده‌اند.

وی افزود: با توجه به شرایط خاص شاکی این امر موجب رنجش روحی و روانی وی و بروز مشکلات عدیده برای او شده بود، لذا پس از اخذ پرونده و با توجه به حساسیت موضوع، پرونده در اسرع وقت در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت و پس از انجام اقدامات پلیسی و اطلاعاتی متهمین شناسایی‌ و به این پلیس احضار شدند.

این مقام انتظامی افزود‌: همچنین طی اجرای دستور مقام محترم قضایی درخصوص ‌ورود به منزل و ضبط سیستم‌های رایانه‌ای، طی عملیات غافلگیرانه‌ای، ادله دیجیتال، شامل سیستم‌های رایانه‌ای و موبایلی کشف گردید که بعد از بررسی‌های فنی صورت گرفته، ادله و مستندات لازم کشف گردید.

وی خاطر نشان‌کرد‌: پس از بازجویی‌های فنی صورت گرفته توسط افسران این پلیس، متهمین منکر اعمال خود شدند؛ ولیکن با توجه به ادله دیجیتال موجود علیه آن‌ها و پس از ارائه مستندات، متهمین سرانجام لب به اعتراف گشوده و در اظهارات خود بیان داشتند که با همکاری یکدیگر اقدام به فیلمبرداری از شاکی نموده و اقدام به تهدید و اخاذی از وی نمودیم.

سرهنگ حسنوند، در پایان گفت‌: طبق ماده 17 قانون جرائم رایانه‌ای، هر کس به‌وسیله سیستم‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به‌نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج تا چهل میلیون ریال، یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

منبع: پلیس‌فتا
دستگیر اخاذان حرفه‌ای سایبری