چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - 20 Sep 2017
۰
واشنگتن پست نوشت:

نقش استفن بنون در عملیات ناکام طبس و تاثیر آن بر ذهنیت وی از ایران

شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۱۹
تقریبا نیمه شب 21 مارس 1980 بود که شناور جنگی نیروی دریایی آمریکا که توسط استفن بنون - یک افسر پایه - هدایت میشد با ناو فوق سنگین و هواپیما بر نیمیتز در خلیج عمان روبرو شد. این شناورها به آرامی در نزدیکی سواحل ایران حرکت میکردند. جایی که قرار بود به زودی عملیاتی سری برای آزاد کردن گروگانهای آمریکایی - گرفتار شده طی تسخیر سفارت آمریکا در تهران - به واسطه آن آزاد شوند.
نقش استفن بنون در عملیات ناکام طبس و تاثیر آن بر ذهنیت وی از ایران
به گزارش خدمت؛ تابناک به نقل از واشنگتن پست نوشت: شناوری که بنون آن را هدایت میکرد، با نام USS Paul F. Foster ناو هواپیمابر نیمیتز را اسکورت میکرد. این ناو حامل هلیکوپترهایی بود که در عملیات آزاد سازی گروگانها - موسوم به عملیات پنجه عقاب - شرکت داشتند. اما قبل از آنکه عملیات اجرایی شود از مقر فرماندهی دستوری به شناور بنون رسید که به بندر پرل هاربور بازگردد. در اینجا بود که در میانه آب های دریا استفن بنون متوجه شد که عملیات با شکست مواجه شده است. برخورد هواپیما و هلیکوپتر این عملیات در صحرای طبس با یکدیگر منجر به مرگ هشت نظامی آمریکایی شد و در نهایت کل عملیات را ناکام گذاشت.

آندرو گرین یکی از همکاران و همراهان بنون در شناور مذکور بیان میکند: من بهترین واژه برای احساس کارکنان و خدمه کشتی، زمانی که متوجه شدیم که عملیات شکست خورده را دارم: مغلوب. ما احساس میکردیم که شکست خورده و مغلوب شده ایم.

آنگونه که بنون خود بیان کرده است عملیات ناکام نجات گروگانهای آمریکایی در ایران یکی از نقاط عطف در زندگی وی است که بسیار در احوالات وی تعیین کننده بوده است. نمونه ای بارز از احساس حقارت در مورد رهبری ضعیف رئیس جمهوری و شکست نظامی - چیزی که بنوون اکنون با خود به کاخ سفید آورده است. وی به صراحت بیان کرده است که تا قبل از آن که رئیس جمهور وقت آمریکا جیمی کارتر دستور به عقب نشینی نیروی دریایی را داده و عملیات را نافرجام رها کرد، هرگز علاقه ای به سیاست نداشته است.بنون که یکی از سرمایه گذاران سابق نهاد گلدمن ساکس است وبیش از هرچیز با دوران عجیب و غریب ریاست بر هیئت مدیریه وب سایت جنجالی بریت بارت در آمریکا شناخته میشود اکنون به عنوان مشاور استراتژیک ترامپ در کاخ سفید تبدیل به یکی از قدرتمندترین چهره های ایالات متحده شده است. وی همچنین بر خلاف رویه های عرفی در ایالات متحده یک صندلی برای خود در شورای امنیت ملی آمریکا دست و پا کرده است که به وی نفوذ بالایی در تصمیم گیری های دفاعی و سیاست خارجی آمریکا میدهد.

استفن بنون هفت سال در نیروی دریایی آمریکا خدمت کرده است که دو سال از آن بر روی دریا بوده است و متعاقب آن سه سال در پنتاگون با بودجه های نظامی و طرح های دفاعی سر و کار داشته است. سخنگوی کاخ سفید شان اسپایسر همین دوران خدمت در نیروی دریایی را دلیل اصلی جایگاه وی در شورای امنیت ملی آمریکا دانسته است و بیان کرده این دوران خدمت به وی درک فوق العاده ای از جهان و نمای سیاسی و ژئوپلتیک آن داده است که اکنون ما آن را در اختیار داریم.

با این حال دوران خدمت در نیروی دریایی بنون ناشناخته ترین دوران حرفه ای وی است و جزئیات زیادی از آن پیش از این گزارش نشده است. جزئیات موجود اما نشان میدهد که در هیچ درگیری جدی حضور نداشته است و تنها زمانی که به یک رویارویی نظامی نزدیک بوده است، همان عملیات شکست خورده طبس است.

با این حال این تجربه ذهنیت وی را شکل داده است. وی شاهد بازسازی نیروی نظامی آمریکا تحت فرمان رونالد ریگان بوده است و همچنین ماجرای گروگانگیری در تهران همچنان مجموعه اطلاعات وی در مورد این منطقه از جهان را شکل داده است. همچنین البته نقش قدرت نظامی آمریکا در مسائل جهانی و نقش فرمانده کل قوای این کشور (رئیس جمهور) در آن.طی سالهای اخیر بنون به شکلی افراطی در مورد اسلام سخن گفته و به بیان نظرات پرداخته است. در سال 2007 وی سناریوی فیلمی مستند مانند را تدوین کرد که در آن اسلام رادیکال ایالات متحده را در دست گرفته است و آن را تبدیل به «دولت اسلامی آمریکا» کرده است. در سال 2014 نیز طی سخنانی بیان کرده بود که: به عقیده من اکنون ما در ابتدایی ترین مرحله از یک جنگ جهانی با اسلام فاشیستی هستیم.

اکنون به عنوان یک مقام برجسته و ارشد در کاخ سفید بنون نقشی اساسی در تحریر فرامین اجرایی رئیس جمهور ایفا میکند که نمونه آن منع ورود مسلمانان از جمله ایران به آمریکا بوده است. او بارها ذکر کرده است که توافق هسته ای اوباما با ایران باید رها شده و ملغی گردد. اکنون جایگاه بنون و اعتقادی که ترامپ به وی دارد، قدرت فوق العاده ای به وی داده است تا بر سیاست های دولت و کاخ سفید اثر مستقیم بگذارد.

ادامه دارد... .
کد مطلب: 63480
نام شما

آدرس ايميل شما

به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟
هشدارهای پلیسی برای پیشگیری از کلاهبرداری
کدام برنج‌های وارداتی آلوده به "آرسنیک" هستند؟