چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - 20 Sep 2017
۰

روش جدید اصلاح‌طلبان برای تخریب قالیباف

جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۷
حسین مرعشی، با خرده‌گیری از فعالیت قالیباف در طرح‌های بزرگ شهر تهران، گفت:‌ قالیباف چون می‌خواست از موضع شهرداری کارهای بزرگ کند و رییس‌جمهور ایران شود، بیشتر از ظرفیت شهرداری پروژه تعریف کرد.
روش جدید اصلاح‌طلبان برای تخریب قالیباف
به گزارش خدمت؛ اصلاح‌طلبان در حالی‌که برای جانشینی محمد باقر قالیباف، شهردار فعلی تهران، گزینه مناسبی ندارند، اما به جهت سیاسی دست به تخریب گسترده وی می‌زنند. اصلاح‌طلبان از سویی دچار قحط‌الرجال هم‌وزن شهرداری تهران هستند و از سوی دیگر، حدود ۲۰ کاندیدا برای این پست کلیدی پایتخت معرفی کرده‌اند که درباره آنان حرف و حدیث و آن قلت‌های فراوانی وجود دارد و از این‌رو هنوز مشخص نیست چه کسی قرار است بر صندلی شهردار پایتخت تکیه بزند.

در همین باب، محمد سالاری، عضو شورای چهارم و منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، گفت: «محسن هاشمی، حجتی، حسین مرعشی، نجفی، مهرعلیزاده، ترک‌نژاد، ترکان، حناچی، افشانی، علی اصغر احمدی، محسن نریمان، معصومه ابتکار، الهه کولایی، شریعتمداری، واعظ مهدوی، بی‌طرف، آخوندی، تقی‌زاده خامسی، اردکانیان، مرتضی حاجی و عبدالعلیزاده، گزینه‌های مطرح برای شهرداری تهران هستند.»[۱]

اما با این‌همه تخریب وجهه رقیب که سناریوی همیشگی اصلاح‌طلبان است، حتی اگر با وجود عملکرد خوب رقیب امکان تخریب وی وجود نداشته باشد، در اینجاست که گاهی مواقع مانند سخنان مرعشی با هدف تخریب است؛ اما با وجود عملکرد رقیب، کار به تناقض‌گویی و تعریف می‌انجامد.

در همین رابطه، حسین مرعشی، عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران، با بیان این‌که «قالیباف بیش از ظرفیت شهرداری پروژه تعریف کرد» گفت: «تهران بدهکار است، اما آیا شهردار در مقابلش دارایی نیز ایجاد کرده است یا خیر؟ واقعیت این است که آقای قالیباف چون می‌خواست از موضع شهرداری کارهای بزرگ کند و رییس‌جمهور ایران شود، بیشتر از ظرفیت شهرداری پروژه تعریف کرد. این واقعیت باعث شد که شهرداری تهران بدهکار شود. از سال ۹۲ تا ۹۶ در سطح تهران کارهای بزرگ اتفاق نیفتاد. کارهای بزرگ مثل اتوبان امام علی(ع)، آزادگان، نیایش و صدر قبل از سال ۹۲ ایجاد شد. آقای قالیباف یک طراحی کرده بود که بر اساس آن می‌خواست قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری، همه این پروژه‌ها را افتتاح و در سطح ملی خبرسازی کند و به‌عنوان یک منجی، رییس‌جمهور ایران شود، منتها این طرح نگرفت.»[۲]

در واقع کار اصلاح‌طلبان به جایی رسیده که از پرکاری شهردار تهران و از به سرانجام رساندن پروژه‌های عظیم انتقاد می‌کنند و برای تخریب ماهیت این عملکرد بهینه، آن را سیاسی و برای رسیدن به پست‌های بالاتر قلمداد می‌کنند. در صورتی که بر فرض محال، اگر این گفته مرعشی را نیز صحیح بدانیم، باید گفت چه اشکالی دارد که فردی در فرآیند کار خود برای پیشرفت برنامه‌ریزی کند؟ بسیاری از افراد در جامعه هستند که برای پیشرفت کار خود دست به کارهای بزرگ می‌زنند تا پله‌های ترقی را یک به یک بپیمایند. با این اوصاف چگونه می‌توان به فرد شایسته دست یافت و شایسته‌سالاری را اجرا کرد؟

انتقادات به قالیباف تا سطحی است که وقتی وی در هنگام تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم، برنامه‌های مختلفی را به افکار عمومی به‌عنوان برنامه دولت خود معرفی کرد، اصلاح‌طلبان و اعضای دولت یازدهم بیان کردند که این کارها نشدنی است.

از جمله این برنامه‌ها، طرح‌ ایجاد سالانه ۴ میلیون شغل توسط دولت آینده بود که اسحاق جهانگیری، معاون اول روحانی بیان داشت که «برخی می‌گویند و شعار می‌دهند که می‌خواهند این میزان شغل ایجاد کنند، این برادر عزیز یا شغل ایجاد نکرده یا عدد و رقم متوجه نمی‌شود.»[۳] اما بعدها روحانی وعده سالانه یک میلیون شغل قالیباف را هم شدنی دانست و گفت: «طبق برنامه ششم توسعه، ۹۵۵ هزار شغل سالانه ایجاد می‌شود و سازوکاری که ما برای اشتغال داریم این است که به غیر از ایجاد رونق اقتصادی در جامعه، به‌خصوص در صنایع کوچک و متوسط، همچنین در زمینه گردشگری و فناوری و... طرح‌هایی هم برای مهارت‌آموزی جوانان داریم؛ جوانان فارغ‌التحصیل می‌توانند در سایت مورد نظر ثبت‌نام کرده و به مدت ۴ الی ۶ ماه مهارت بیاموزند و هم‌زمان در بنگاه اقتصادی مشغول کار می‌شوند.»[۴]

دولت با کپی برداری ازبرنامه انتخاباتی قالیباف، طرح‌هایی همچون ایجاد چهار میلیون شغل، سامانه کارانه، کمک هزینه ۲۵۰ هزار تومانی، طرح تغییر ساختار وزارت خارجه، وام با ضمانت دولت و پشتوانه یارانه‌های نقدی را به اجرا گذاشت.

محمد باقر قالیباف در پست اینستاگرامی خود درباره اجرای این طرح‌ها توسط دولت روحانی بیان کرد:‌ «از این که برنامه‌های انتخاباتی‌ام که پیش‌تر به آن‌ها برچسب عوام‌فریبی می‌زدند، در حال اجرا توسط دولت است؛ خوشحالم و امیدوارم مردم از نتایج اجرای این طرح‌ها بهره ببرند.‌ فقط دو نگرانی دارم؛ اول این‌که این طرح‌ها با دیگر برنامه‌ها یک بسته مرتبط به هم است و اجرای برخی به مفهوم اجرای ناقص کل بسته است و دومین نگرانی هم اجرای مناسب این طرح‌هاست که هر طرح خوب برای موفقیت نیاز به اجرای خوب دارد؛ در هرصورت صمیمانه امیدوارم دولت در اجرای این طرح‌ها به نفع مردم موفق باشد. به عمل کار برآید...»[۵]

[۱] http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=۱۳۹۶۰۴۱۱۰۰۰۳۴۸

[۲] http://www.etemadnewspaper.ir/

[۳] http://www.irna.ir/fa/News/۸۲۵۰۴۱۶۵

[۴] http://www.farsnews.com/۱۳۹۶۰۲۲۳۰۰۰۹۷۷

[۵] http://www.mashreghnews.ir/news/۷۳۴۰۴۲

منبع: افکار
کد مطلب: 74527
نام شما

آدرس ايميل شما

به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟
هشدارهای پلیسی برای پیشگیری از کلاهبرداری
کدام برنج‌های وارداتی آلوده به "آرسنیک" هستند؟