چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - 20 Sep 2017
۰
تفاوت از گفتار تا عمل؛

می‌گویند نیازمند گفتمان امام هستیم؛ اما به آن وفادار نمی‌مانند

يکشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۲
رویکردها و رفتارهای دولت برخلاف اظهار نظرها، منطبق با گفتمان امام(ره) نیست.
می‌گویند نیازمند گفتمان امام هستیم؛ اما به آن وفادار نمی‌مانند
به گزارش خدمت؛ روزنامه رسالت در سرمقاله خود نوشت: رئیس جمهور در مراسم تجدید میثاق با آرمان‌های بنیانگذار جمهوری اسلامی گفت: «در شرایط کنونی نیازمند راه و گفتمان امام خمینی هستیم». التزام به اسلام و تعهد عملی به آن، اعتقاد و التزام به ولایت فقیه، ایستادگی در مقابل استکبار، ایمان عمیق به قدرت ملت‌ها و ملت ایران، اصرار بر وحدت، تلاش برای پابرهنگان و محرومان، پرهیز از اشرافی‌گری و دفاع از استقلال و عزت کشور، رئوس خط امام است؛ اما باید دید کارنامه 42 ماهه کابینه وی چه نسبتی با اساس و مبانی راه امام و گفتمان امام(ره) دارد و این التزام در عمل چه تصویری را ارائه می‌دهد؟

ما یک قدرت مطرح در جهان هستیم؛ به‌طوری‌که دشمن، خود اعتراف دارد که ایران هفتمین قدرت در دنیاست. آزمایش‌های موشکی و پیشرفت‌های هسته‌ای، نانو و... جیغ دشمن را درآورده است. آیا رفتار و گفتار دولت در دیپلماسی خارجی متناسب با این قدرت و پیشرفت‌هاست؟

آیا منطق دیپلماسی خارجی دولت یازدهم، با منطق انقلابی‌گری امام(ره) در دیپلماسی خارجی تناسبی دارد؟ آیا درست است همزمان با برگزاری مانور نظامی آمریکا و فرانسه و انگلیس در خلیج فارس، میزبان وزیر خارجه فرانسه و هیئت تجاری آن‌ها باشیم و اعتراضی هم به شرارت آن‌ها در خلیج فارس نکنیم؟

هر روز ملت ما در اوج اقتدار و مظلومیت، شهدای مدافع حرم را تشییع و به تکریم آن‌ها می‌پردازد. در تحولات میدانی در عراق و سوریه به برکت ایثار و فداکاری جوانان این مرز و بوم، آمریکا و صهیونیست‌ها و تروریست‌ها را به خاک مذلت انداخته است. آیا این قدرت میدانی در ادبیات دیپلماسی ما ظهور دارد؟ آیا فلسفه و منطق انقلابی‌گری در ادبیات و گفتمان دولت ما متناسب با گفتمان امام(ره) به روز رسانی می‌شود؟ آیا وقتی رئیس دیپلماسی ما می‌رود دانشگاه تهران می‌گوید آمریکا تجهیزاتی دارد که ظرف 5 دقیقه می‌تواند تمام توان دفاعی ما را نابود کند، رجزخوانی علیه دولت آمریکاست یا علیه اقتدار ملت ایران؟!

آمریکا دماغ خود را نمی‌تواند بگیرد، اگر این توان راداشت در افغانستان، عراق و سوریه و فلسطین اشغالی به خاک سیاه نمی‌نشست. آمریکایی‌ها به ترامپ رأی داده‌اند تا او برود کاخ سفید سیفون خرابی‌های دولت‌های پیشین را که عرضه‌ای جز فروپاشی جامعه آمریکایی نداشتند، بکشد.

طی چند روز گذشته، آمریکایی‌ها پر رویی و وقاحت را از حد گذرانده‌اند. ترامپ تهدید می‌کند همه گزینه‌ها روی میز است. رویترز اعلام کرده است که تحریم‌های جدید علیه ایران اعمال می‌شود. سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده رفتارهای ایران بی‌پاسخ نمی‌ماند. بعد هم مانور مشترک با انگلیس و فرانسه در خلیج فارس می‌گذارند. سه سناتور آمریکایی گفته‌اند؛ اکنون زمان اقدام علیه ایران فرا رسیده است. باید به این رجزخوانی‌ها با پاسخی قاطع پایان داد. ملت ایران به اندازه کافی ابزار برای پاسخ عملی دارد. دولت هم باید با ملت همراهی کند. یک سیلی جانانه در خلیج فارس واشنگتن را سر عقل می‌آورد. در این تردید نباید کرد. آمریکایی‌ها حال جنگیدن ندارند؛ باید هزینه‌های بازگشت به شرایط برجام را پرداخت کنند. به هر حال باید دولت در اصل مقابله به مثل تردید نکند.

تنها راه، استخدام ادبیات امام(ره) در گفتگوها و مواجهات دیپلماتیک است.

منبع: دانشجو
کد مطلب: 63092
نام شما

آدرس ايميل شما

به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟
هشدارهای پلیسی برای پیشگیری از کلاهبرداری
کدام برنج‌های وارداتی آلوده به "آرسنیک" هستند؟