چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - 20 Sep 2017
۰

کره شمالی درباره اعمال تحریم‌های تازه به شورای امنیت هشدار داد

جمعه ۲۳ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۵
وزارت خارجه کره شمالی هشدار داد، در صورت تصویب تحریم‌های تازه توسط شورای امنیت، پیونگ‌یانگ با اقدامات مقتضی به آن پاسخ خواهد داد.
کره شمالی درباره اعمال تحریم‌های تازه به شورای امنیت هشدار داد
به گزارش خدمت؛ کره شمالی امروز درباره اِعمال تحریم‌‌های تازه به شورای امنیت سازمان ملل هشدار داده است.

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای در این خصوص اعلام کرد: در صورتی که شورای امنیت تحریم‌های جدیدی را علیه پیونگ یانگ وضع کند، با اقدامات مقتضی پاسخ آن را خواهد داد.

وزارت خارجه کره شمالی همچنین اعلام کرد که آزمایش اخیر موشک بالستیک قاره پیما(ICBM)، اِعمال حق مشروع این کشور برای دفاع از خود در برابر تهدید هسته‌ای آمریکا بوده است.

در همین رابطه، دو مقام ارشد آمریکایی ساعاتی پیش به خبرگزاری رویترز اعلام کردند که دولت دونالد ترامپ احتمالا ظرف چند هفته آینده برخی بانک‌ها و شرکت‌های کوچک چینی را به دلیل ارتباطشان با کره شمالی تحریم می‌‌کند.

بر اساس اعلام این دو مقام ارشد آمریکایی، تحریم‌های مذکور ابتداً شامل مؤسسات چینی که اصطلاحا «دم دست» هستند شده و فعلا شامل بانک‌های چینی بزرگ نخواهد شد.

آمریکا بدون اشاره به اقدامات تحریک‌آمیز خود در شبه جزیره کره، مدعی است چین نقش پر رنگی در حل و فصل موضوع هسته‌ای و موشکی کره شمالی ایفا نمی‌کند.

لازم به ذکر است، منابع نظامی کره جنوبی صبح روز سه‌شنبه ۱۳ تیرماه سال جاری میلادی، از آزمایش یک فروند موشک بالستیک توسط کره شمالی خبر دادند.

بر اساس این گزارش، این موشک از منطقه «بانیونگ» در شمال استان «پیون گان» به سمت دریای ژاپن شلیک شده بود.

در همین حال «مون جائه این» رئیس جمهور کره جنوبی در آن زمان نشست شورای امنیت ملی این کشور به‌منظور بررسی آزمایش موشکی کره شمالی را خواستار شد.

آزمایش موشکی کره شمالی چند روز پس از دیدار روسای جمهوری کره جنوبی و آمریکا صورت گرفت.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، ساعاتی پس از اقدام اخیر کره شمالی به انجام آزمایش موشکی، در پیامی توئیتری نوشته بود: دشوار بتوان باور کرد که کره جنوبی و ژاپن بیش از این تاب تحمل این مسئله را داشته باشند. شاید چین(این‌بار) بخواهد اقدام اساسی انجام داده و به این موضوع بی‌معنی، یک‌بار برای همیشه پایان دهد.

شایان ذکر است که پس از چندین آزمایش موشکی کره شمالی در واکنش به اقدامات تحریک آمیز آمریکا به‌ویژه در شبه جزیره کره، شورای امنیت سازمان ملل متحد، بامداد روز شنبه ۱۳ خردادماه سال‌جاری با تصویب قطعنامه‌‌ای، تحریم‌‌ها علیه این کشور را گسترش داد.

بعد از روی کار آمدن «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا، این اولین قطعنامه‌ای بود که با موافقت واشنگتن در شورای امنیت به تصویب می‌‌رسد.

دولت ترامپ، چین را نیز برای اتخاذ سیاست‌‌هایی جهت آنچه واشنگتن مهار کره شمالی توصیف می‌کند، تحت فشار قرار داده است.

واشنگتن هشدار داده در صورتی که پیونگ یانگ توسعه برنامه موشکی و هسته‌ای خود را ادامه بدهد، همه گزینه‌ها علیه این کشور روی میز است.

اضافه کردن نام اشخاص و شرکت‌ها به فهرست سیاه سازمان ملل که باعث ایجاد محدودیت‌هایی مانند منع سفر و توقیف دارایی‌ها می‌شود، حداقل اقدام مورد انتظار از شورای امنیت بعد از پنج هفته مذاکره میان واشنگتن و پکن بود.

قطعنامه جدید که حدود یک‌ماه پیش به اتفاق آرا به تصویب رسید، چهار شرکت و ۱۴ شخص را هدف تحریم‌های جدید قرار می‌دهد. فرمانده عملیات جاسوسی برون‌مرزی پیونگ‌یانگ از جمله کسانی است که تحریم شده است.

وزارت خزانه داری آمریکا هم روز پنج‌شنبه، ۱۱ خردادماه، تحریم‌هایی علیه ۹ شرکت و نهاد دولتی و سه شخص حقیقی به‌دلیل ارتباط با برنامه موشکی و هسته‌ای کره شمالی اعمال کرده بود.

تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا علاوه بر افراد و شرکت‌های کره شمالی همچنین شامل دو شرکت روسی و یک شهروند این کشور نیز می‌شود.

در همین راستا، در ماه‌های گذشته و همزمان با اعلام خبر اعزام ناوگروه آمریکایی «کارل وینسون» به بخش غربی اقیانوس آرام در مجاورت شبه جزیره کره، رسانه دولتی کره شمالی به واشنگتن هشدار داد که پیونگ یانگ در صورت مشاهده هر گونه نشانه‌ای دال بر تجاوز آمریکا، این کشور را هدف حمله اتمی خود قرار خواهد داد.

کره شمالی اوایل اسفندماه سال گذشته نیز با شلیک چند فروند موشک بالستیک به آزمایش موشکی جدیدی اقدام کرده بود.

شورای اروپا نیز دوشنبه ۹ اسفندماه سال پیش با انتشار بیانیه‌ای از تصمیم خود برای تمدید و وضع برخی تحریم‌ها علیه کره شمالی بر اساس قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه پیونگ یانگ خبر داد.

در متن این بیانیه آمده بود: امروز در ۲۷ فوریه سال ۲۰۱۶، این شورا با اتخاذ برخی تدابیر قانونی به وضع تحریم‌های سخت‌گیرانه‌تری علیه کره شمالی پرداخته است. تحریم‌های اعمالی اتحادیه اروپا به محدودیت‌های بیشتری علاوه بر قطعنامه ۲۳۲۱ شورای امنیت مصوب ۳۰ نوامبر سال ۲۰۱۶ می‌پردازد.

در این راستا، خبرگزاری مرکزی کره شمالی(KCNA) نهم سپتامبر سال گذشته میلادی اعلام کرده بود: آزمایش کره شمالی اجازه دست‌یابی به پتانسیل توان هسته‌ای و ویژگی‌های یک کلاهک هسته‌ای استاندارد که از توان نصب بر موشک‌های راهبردی بالستیک برخوردار باشد را به این کشور داده است.

اعلام این خبر باعث شد تا موجی از انتقادها علیه پیونگ یانگ آغاز و غرب به سرکردگی آمریکا وضع تحریم‌هایی را علیه کره شمالی در دستور کار خود قرار دهد.

این در حالی است که مذاکرات شش‌جانبه درباره برنامه هسته‌ای کره شمالی در سال ۲۰۰۹ با کارشکنی‌های متعدد آمریکا به شکست انجامید.

کره شمالی بارها اعلام کرده است که برنامه موشکی و هسته‌ای این کشور، به منظور مقابله با تهدیدات آمریکا و متحدانش علیه پیونگ یانگ است.

منبع: مهر
کد مطلب: 74564
نام شما

آدرس ايميل شما

به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟
هشدارهای پلیسی برای پیشگیری از کلاهبرداری
کدام برنج‌های وارداتی آلوده به "آرسنیک" هستند؟