چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - 20 Sep 2017
۰

۹۰ درصد گوشی‌های بازار قاچاق است

جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۹
عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران با بیان اینکه سالانه نزدیک به ۱۲و نیم میلیون گوشی تلفن همراه به داخل کشور قاچاق می‌شود، گفت: بخش خصوصی در انتظار رجیستر شدن گوشی‌های موبایل است.
۹۰ درصد گوشی‌های بازار قاچاق است
به گزارش خدمت؛ حسین غروی در خصوص آمار واردات گوشی تلفن همراه اظهار داشت: تقاضای بازار در کشور ما، سالانه حدود ۱۴میلیون دستگاه است که طبق برآوردهای اعلام شده از سوی مراجع رسمی، کمتر از ۱۰درصد آن از طریق واردات قانونی پوشش داده می‌شود.

وی با بیان این‌که به عبارت دیگر سالانه نزدیک به ۱۲و نیم میلیون گوشی تلفن همراه به داخل کشورقاچاق می‌شود، افزود: حال سوالی که ایجاد می‌شود این است که حمل و نقل ماهیانه ۱ میلیون دستگاه گوشی قاچاق، چگونه در کشور صورت می‌گیرد و امنیت شبکه ورود و توزیع آن چگونه تامین می‌شود که خبری از شناسایی و دستگیری مجرمان آن شنیده نمی‌شود؟

به گفته غروی، این موضوع حاکی از وقوع دو اختلال جدی در اقتصادی کشور است. اول این‌که باید اعتراف کنیم علی‌رغم همه شایستگی‌هایی که در بخش خصوصی شناسنامه‌دار وجود دارد، تامین بازار کشور سال‌هاست که به قاچاقچیان واگذار شده است و دوم این‌که برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها در این فرآیند مقصر هستند و خواسته یا ناخواسته جاده صاف کن قاچاق شده‌اند.

غروی تصریح کرد: اگر قیمت هر گوشی تلفن همراه را به‌طور میانگین ۲۰۰ دلار در نظر بگیریم، سالانه حدود ۲.۵ میلیارد دلار از سرمایه این کشور، توسط بخش پنهان و زیرزمینی اقتصاد بلعیده می‌شود و این برای یک کشور با واردات حدود ۵۰ میلیارد دلاری، یک فاجعه تمام عیار است.

عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران ادامه داد: مجموع حقوق از دست رفته دولت از ناحیه عدم پرداخت حقوق و عوارض گمرکی و همچنین مالیات ارزش افزوده، بالغ بر ۳۵۰ میلیون دلار در سال می‌شود و البته به این عدد باید درآمد از دست رفته ناشی از مالیات عملکرد را هم اضافه کرد.

وی افزود: از آنجایی که کالای قاچاق، فرصت‌های اشتغال‌زایی را از بین می‌برد، نباید فراموش کنیم به موازات فربه شدن بازار قاچاق، توان شرکت‌های قانونی و رسمی برای جذب نیروی انسانی نیز کاهش پیدا می‌کند که با توجه به بحران بیکاری در کشور، ضرر بسیار بزرگی نیز از این ناحیه به اشتغال‌زایی در کشور وارد می‌شود که باید به هزینه‌های از دست رفته دولت اضافه کرد.

عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران، با اشاره به تعدیل نیروی انسانی در شرکت‌های رسمی ادامه داد: آنچه در این میان رنج‌آور است، تعدد فرآیندهای واردات قانونی بین سازمان‌های مختلف و در هم پیچیدگی و موازی‌کاری‌ها است که در کنار بروکراسی کند و دست و پاگیر اداری و تراکم مقررات زائد، سبب می‌شود شرکت‌های قانونی و رسمی، روز به روز در گردونه رقابت به حاشیه رانده شوند.

وی افزود: بخش خصوصی رسمی و قانونی کشور در عطش راه‌اندازی طرح رجیستر شدن گوشی‌های تلفن همراه، لحظه‌شماری می‌کند و این در حالی است که سود بادآورده ناشی از قاچاق، همچون تسهیلات بلاعوضی است که برای فربه شدن قاچاق، از جیب مردم پرداخت می‌شود.

منبع: مشرق
کد مطلب: 63873
نام شما

آدرس ايميل شما

به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟
هشدارهای پلیسی برای پیشگیری از کلاهبرداری
کدام برنج‌های وارداتی آلوده به "آرسنیک" هستند؟