چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ - 20 Sep 2017
۰

موازی‌کاری نعمت‌زاده و طیب‌نیا به اوج رسید

چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۲۲
اختلافات میان وزارت صنعت و وزارت اقتصاد بر سر سامانه پنجره واحد تجاری به اوج خود رسیده است و دود این اختلافات به چشم فعالان بخش انبارداری رفته است.
موازی‌کاری نعمت‌زاده و طیب‌نیا به اوج رسید
به گزارش خدمت؛ اختلاف گمرک با وزارت صنعت معدن و تجارت وارد فاز جدیدی شده است؛ طی ۱۰ روز گذشته، دو نامه مهم بین وزارت اقتصاد و وزارت صنعت، معدن و تجارت رد و بدل شد که بیانگر موازی‌کاری و دخالت این دو وزارتخانه در امور یکدیگر است؛ اما این‌بار به‌نظر می‌رسد که گمرک به‌طور مستقیم وارد حوزه وظایف وزارت صنعت، معدن و تجارت شده و سامانه‌ای راه‌اندازی کرده است که مطابق آن، تمام انبارها و مراکز نگهداری کالا موظف هستند جهت امور تجاری خود در این سامانه ثبت نام کنند.

هر چند که این موضوع مورد اعتراض شدید وزارت صنعت، معدن و تجارت واقع شده و نعمت‌زاده این اقدام خلاف گمرک را به وزیر اقتصاد گوشزد کرده است، اما ظاهرا رئیس کل گمرک که پیش‌تر حدود ۱۶ سال در مسند معاون وزیر بازرگانی فعالیت داشته است، توجهی به این اعتراض‌ها ندارد؛ بنابراین نه تنها سامانه پنجره واحد تجاری به کار خود ادامه می‌دهد، بلکه حدود یک‌ماه است که «سامانه جامع انبار» را نیز در اختیار گرفته و تمام بازرگانان را مجبور کرده تا خود را در آن ثبت کنند.

این اختلاف از آنجایی آغاز شد که یک‌ماه پیش، گمرک جمهوری اسلامی ایران به تمام گمرکات کشور، بخشنامه‌ای صادر کرد مبنی بر این‌که هیچ کالایی نباید ترخیص شود، مگر این‌که انباری که قرار است کالا به آنجا برود، در سامانه جامع انبارهای گمرکی به ثبت برسد. در واقع بر اساس این بخشنامه، تمام انبارهای عمومی و اختصاصی کشور موظف هستند قبل از ترخیص کالا، کد شناسه از این سامانه دریافت کنند تا صاحبان کالا بتوانند جواز ترخیص بگیرند.

این در حالی است که بر اساس بند «ث» ماده «۶» قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صنعت موظف است با ایجاد «سامانه جامع انبار» کلیه انبارهای کشور را شناسنامه‌دار کنند. بر همین اساس نیز از ابتدای سال جاری، این وزارتخانه با ایجاد این سامانه، بیش از ۳۰۰ هزار واحد نگهداری کالا را شناسایی و در حال ثبت آن است؛ اما اقدام اخیر گمرک و ورود این سازمان به حوزه تخصصی بخش بازرگانی داخلی موجب شده، نه تنها نعمت‌زاده وزیر صنعت معترض شود، بلکه این موضوع را به‌صورت جدی مورد پیگیری قرار دهد.

در عین حال، انبارداران نیز با مشکلات عدیده‌ای روبرو شده‌اند؛ به‌طوری‌که بسیاری از انباردارهای کشور در بلاتکلیفی قرار دارند و نمی‌دانند کدام سامانه درست است و آیا اساسا ثبت‌نام در سامانه موجب تسهیل تجارت آن‌ها و مبارزه با قاچاق کالا می‌شود یا نه؟

البته ستاد مبارزه با قاچاق کالا وارد میدان شده و در تذکری به گمرک ایران، خواسته است موازی‌کاری انجام ندهد؛ اما ظاهرا گمرک گوش شنوا ندارد و دود این اختلاف گمرک و وزارت صنعت به چشم فعالان این بخش می‌رود. این وضعیت موجب نگرانی انبارداران شده است؛ زیرا این موازی‌کاری ها مشکلات زیادی را برای آن‌ها به‌وجود آورده است.

مشکل قاچاق با سامانه حل نمی‌شود؛ کسب و کارمان مختل شده است
در این رابطه، سید مهدی کشاورز، رئیس اتحادیه انبارداران تهران، با بیان این‌که این وضعیت برای آن‌ها غیر قابل تحمل شده است، گفت: روزانه ده‌ها نفر از انباردارها به من مراجعه می‌کنند و از این بلاتکلیفی ناراضی هستند.

وی با اشاره به این‌که تمام اعضای اتحادیه ما در سامانه جامع انبار وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت نام کرده‌اند و دارای «کدشناسه» هستند، افزود: اما گمرک این کد را قبول ندارد و می‌گوید همه انبارها باید در سامانه گمرک ثبت نام کنند.

کشاورز با اعتراض به این وضعیت اظهار داشت: ما همه با قاچاق کالا مخالفیم؛ اما این سامانه‌ها با قاچاق مبارزه نمی‌کنند؛ بلکه مخل کسب و کار مردم هستند و با موازی‌کاری، کار را برای فعالان این بخش مشکل می‌کنند. این در حالی است که نیازی به ایجاد این همه مشکل برای فعالان این بخش نیست و می‌توان با یک سامانه هم کار را به پیش برد.

در قانون مبارزه با قاچاق کالا، صراحتا وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شده است که با ایجاد سامانه جامع انبار، کلیه مراکز نگهداری کالا را شناسایی و دارای شناسنامه کند؛ اما به‌نظر می‌رسد بی‌میلی نعمت‌زاده به بخش بازرگانی و سنگینی کار وزارت صنعت، معدن و تجارت، همگی دست‌به‌دست هم داده تا زمام امور حوزه بازرگانی از دست مدیران این بخش خارج شود.

منبع: دانشجو
کد مطلب: 63734
نام شما

آدرس ايميل شما

به چه کسانی درون‌گرا می‌گویند؟
هشدارهای پلیسی برای پیشگیری از کلاهبرداری
کدام برنج‌های وارداتی آلوده به "آرسنیک" هستند؟